Nasi wędkarze chcą niezależności od Nowego Sącza!

Nasi wędkarze chcą niezależności od Nowego Sącza i własnego, podhalańskiego okręgu!

Dziewiątego marca w sali Miejskiego Ośrodka kultury w Nowym Targu odbyło się walne, sprawozdawcze zebranie członków naszego koła.

Przybyło na nie 42 wędkarzy, zaproszeni goście m.in. Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz, prezes koła nr 17 Zygmunt Sroka oraz przedstawiciel wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Targu Wojciech Krauzowicz, a także prezes nowo powstałego koła w Czarnym Dunajcu Łukasz Rubiś.

Mimo stosownych zaproszeń nie przyjechał nikt z przedstawicieli władz Okręgu ani jego dyrektor, co spotkało się z oburzeniem znacznej części obecnych na zebraniu kolegów. Przedstawione przez Zarząd Koła sprawozdania z poszczególnych obszarów działalności zostały przez obecnych przyjęte bez zastrzeżeń.

Tak samo było w przypadku sprawozdań Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego. Zebrani przyjęli także preliminarz budżetowy na bieżący rok. Budzący zazwyczaj najgorętsze dyskusje punkt obrad „wolne wnioski” tym razem zdominowały kwestie odcinków licencyjnych oraz wód typu „no kill”.

W przeciwieństwie do kilku ostatnich lat, kiedy to zebrani generalnie opowiadali się za tworzeniem takowych, tym razem dominowali ich przeciwnicy. Argumenty zarówno natury ekonomicznej czy ichtiologicznej jak i etycznej zdawały się nie mieś siły przebicia.

Niektórzy z wędkarzy zwracali uwagę między innymi na brak (ich zdaniem) konsultacji społecznych przed wprowadzeniem odcinków licencyjnych. Sporo czasu zajęła też dyskusja nad funkcjonowaniem okręgu Nowy Sącz a zwłaszcza jego gospodarki zarybieniowej.

Dały się słysześ liczne głosy o ignorowaniu wędkarzy podhalańskich, czy wręcz szkodliwym działaniu okręgu nowosądeckiego na nasze wody, a nawet o bezzasadności jego istnienia z ekonomicznego punktu widzenia.

Wiele pytań, jakie do władz okręgu mieli przygotowane nasi członkowie pozostało bez odpowiedzi. Zasygnalizowano również, że w związku z sytuacją, jaka trwa w okręgu nowosądeckim już od dłuższego czasu istnieje wysokie prawdopodobieństwo skrócenia obecnej kadencji Zarządu Okręgu i ogłoszenia przedterminowych wyborów.

Wszystko to znalazło odzwierciedlenie we wniosku do zarządu koła o podjęcie wszelkich możliwych i nie zbędnych działań zmierzających do odłączenia się od okręgu Nowy Sącz i utworzenia Okręgu Podhalańskiego. Jak bumerang powróciła znowu sprawa używania na zalewie czorsztyńskim silników spalinowych o nie wielkich mocach.

Koniecznośś dopuszczenia ich do eksploatacji argumentowano przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Kilku stałych bywalców stawu w LudĹşmierzu wzięło udział w dyskusji na temat jego funkcjonowania.

Nowatorski pomysł o utworzeniu tam imiennych, dodatkowo płatnych stanowisk podzielił zebranych dokładnie po połowie, w związku z czym postanowiono, że kwestia ta zostanie rozstrzygnięta na najbliższym posiedzeniu zarządu koła. Na temat funkcjonowania służ ochrony środowiska na terenie powiatu i gminy wypowiedział się przedstawiciel Starostwa Powiatowego Wojciech Krauzowicz.

Zebranie zakończono rozdaniem pucharów i dyplomów wyróżniającym się sportowcom, oraz osobom zasłużonym dla ochrony wód.

Wnioski skierowane do Zarządu Koła oraz zarządu Okręgu przez naszych wędkarzy.

1. Wniosek kol. Macieja Malczyńskiego, skierowany do Zarządu Okręgu Nowy Sącz o zamówienie ekspertyzy prawnej w sprawie legalności utworzenia odcinka specjalnego „Dunajec” w Krościenku bez wcześniejszych konsultacji z kołami okręgu. 17 głosów za, 1 przeciw, 13 wstrzymujących się.
Wniosek przeszedł.

2. Wniosek kol. Zbigniewa Stachowca skierowany do Zarządu Okręgu Nowy Sącz o zlikwidowanie odcinka specjalnego „Dunajec” w Krościenku. 15 głosów za, 5 przeciw, 11 wstrzymujących się.
.

3. Wniosek kol. Zbigniewa Stachowca, skierowany do Zarządu Okręgu Nowy Sącz o nie tworzenie nowych odcinków specjalnych oraz odcinków typu „no kill”. 19 głosów za, 9 przeciw, 3 wstrzymujące się.
.

4. Wniosek kol. Zbigniewa Stachowca, skierowany do Zarządu Okręgu o likwidację Okręgu Nowy Sącz, jako tworu nie uzasadnionego ekonomicznie i przyłączenie jego wód do Okręgu Krakowskiego. 7 głosów za, 17 przeciw, 7 wstrzymujących się.
Wniosek nie przeszedł
.

5. Wniosek kol. Elżbiety Bryniarskiej, skierowany do Zarządu Koła o zintensyfikowanie kontroli Społecznej Straży Rybackiej na zalewie czorsztyńskim.
Wniosek przegłosowano jednogłośnie
.

6. Wniosek kol. Stanisława Watychy o skrócenie odcinka specjalnego „Dunajec” w Krościenku o tak zwane „mury oporowe”. Wniosku nie poddano pod głosowanie.
Wniosek bezpodstawny w związku z wcześniejszym wnioskiem
.

7. Wniosek kol. Krzysztofa Roga skierowany do Zarządu Okręgu Nowy Sącz o dopuszczenie na zalewie czorsztyńskim do użytkowania silników spalinowych o mocy nie przewyższającej 5 KM. 21 głosów za, 2 przeciw, 5 wstrzymujących się.
.

8. Wniosek skierowany do Zarządu Okręgu Nowy Sącz o pozostawienie na zalewie czorsztyńskim strefy ciszy. Wniosku nie poddano pod głosowanie.
Wniosek bezpodstawny w związku z wcześniejszym wnioskiem.

9. Wniosek kol. Janusza Kaczmarczyka, skierowany do Zarządu Koła o utworzenie dodatkowych, płatnych, imiennych stanowisk wędkarskich na stawie koła. 9 głosów za, 9 przeciw, 6 wstrzymujących się.
Wniosek zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Zarządu Koła.

10.Wniosek kol. Janusza Kaczmarczyka, skierowany do zarządy Koła o traktowanie zezwoleń na wędkowanie na stawie koła jako druków ścisłego zarachowania. 23 głosy za, jeden wstrzymujący się.
.

11. Wniosek kol. Romana Rzadkosz, skierowany do Zarządu Koła o podjęcie wszelkich, możliwych i nie zbędnych działań zmierzających do odłączenia się od okręgu Nowy Sącz i utworzenie okręgu podhalańskiego. 18 głosów za, 1 przeciw, 5 wstrzymujących się.
Wniosek przeszedł.