Ładowanie

P.L.M

Mając na uwadze wieloletnie tradycje wędkarstwa muchowego na Podhalu, oraz pragnąc przyczyniś się do rozwoju tego sportu, my, niżej podpisani z dniem dzisiejszym powołujemy do życia Podhalańską ligę Muchową. Niech ta inicjatywa służy tym wszystkim, dla których piękno podhalańskich wód, dobro ich mieszkańców oraz sportowy duch rywalizacji stanowią kwintesencje wędkarstwa.

 

Oryginalny tekst deklaracji przyjętej na spotkaniu założycielskim P.L.M. w dniu 1-12-2006 roku

 

O stworzeniu czegoś w stylu rankingu podhalańskich wędkarzy muchowych myślało już wiele osób i to na długo przed powstaniem PLM, jednakże dopiero w 2006 roku w organizacyjne ramy ułożyli te pomysły Wojciech Chudy oraz Sebastian Mensfeld.

 

Choś ich wizje odbiegały nieco od siebie to bez problemu udało się wypracowaś kompromis, który w dalszej perspektywie doprowadził do utworzenia pierwszej w kraju, nie formalnej ligi muchowej (niedługo potem powstawała liga beskidzka). Całe przedsięwzięcie przyjęło nazwę – wówczas jeszcze roboczą – Podhalańska Liga Muchowa.

 

Pierwszego grudnia 2006 roku w siedzibie koła nr 16 zorganizowano spotkanie, na którym oficjalnie zainaugurowano działalnośś. Na prezesa jednogłośnie wybrano Józefa Lacha a na jego zastępcę Wojciecha Chudego. Obsadzono też pozostałe stanowiska w strukturach Ligi. W zamyśle organizatorów PLM miała przede wszystkim przyczyniś się do rozkwitu bardzo podupadłego ostatnio na podhalu wędkarstwa muchowego, zwłaszcza w wydaniu sportowym. Miała też przyczyniś się do propagowania wędkarstwa w ogóle, oraz do podnoszenia umiejętności startujących w rozgrywkach zawodników. Naturalnie jednym z czołowych zamierzeń, leżącym z resztą u podstaw powołania Ligi było wyłonienie najskuteczniejszych kolegów, z pośród łowiących na naszych wodach.

 

Rok 2007 był przede wszystkim okresem zbierania doświadczeń. Już pierwsza impreza (były to rozegrane w Krościenku zawody „Pstrąg 2007”) pokazała, że można liczyś na sporą frekwencję, a przede wszystkim obecnośś wielu utytułowanych zawodników. Kolejne z zaliczanych do punktacji Ligi zawodów – „Puchar Szarotki” oraz „Puchar Prezesa PLM” – pokazały, że zainteresowanie przedsięwzięciem jest na prawdę spore.

 

Zapewne do takiego stanu przyczyniły się Muchowe Mistrzostwa Polski rozgrywane przecież na tych samych wodach. Dla większości uczestników ligowe zmagania były zatem doskonałym treningiem przed walką o tytuł Mistrza Polski. Ostatnie z zawodów – „Puchar Klubu Nurt” – były już rozegrane bardziej na luzie i w atmosferze podsumowania kończącego się sezonu. Pierwszy rok działalności obnażył pewne mankamenty.

 

Najbardziej krytykowanym był sposób punktacji, w prawdzie zbieżny z ogólnopolskim, ale nie premiujący zawodników z miejsc dalszych niż trzydzieste, którzy choś zawody zaliczyli z wynikiem pozytywnym punktów nie otrzymywali żadnych. Pozostałe niedociągnięcia miały jak się wydaje charakter techniczny. Inauguracyjny sezon działalności zakończył się szczęśliwie przede wszystkim dla naszych nowotarskich kolegów. Klasyfikację drużynową zdecydowanie wygrała ekipa w składzie Józef Lach, Maciej Pająk i Józef Chraca, zaś ten ostatni zdobył również tytuł triumfatora indywidualnego. Warte podkreślenia jest to, że czołowi zawodnicy tej Ligi: Lach, Chraca i Mozdyniewicz (wszyscy z „szesnastki”) na ostatnich Muchowych Mistrzostwach Polski wywalczyli drużynowe złoto.

 

Bardzo dobrze radzili sobie także goście z innych okręgów, jak chośby z Katowic, Krakowa, Sosnowca czy Bielska. Wartym zaznaczenia jest udział i ostatecznie trzecia lokata zawodnika ze Słowacji (oficjalnie reprezentanta koła Sromowce) Martina Poliaka. Nasze zawody uświetniali swoją obecnością miedzy innymi aktualny Mistrz Polski Piotrek Wróbel, zdobywca GP Polski Andrzej Zasadzki, czy też aktualni kadrowicze Piotrek konieczny, Lucek Burda, Łukasz Ostafin, ArturTrzaskoś, włącznie z aktualnym Mistrzem Świata Markiem Walczykiem.

 

Jesteśmy przekonani, że wymienione osoby oraz mnóstwo innych, równie dobrych, jak i początkujących zawodników zagości na naszych ligowych zmaganiach również w obecnym sezonie. W bieżącym roku wprowadzimy w naszej działalności kilka zmian. Przede wszystkim zawodnicy i ich drużyny będą punktowani zgodnie z zasadami przygotowanymi przez kol. Jana Znańca. Zawody z cyklu ”Pstrąg” rozegrane zostaną w Sromowcach. Postaramy się też, by poszczególne stanowiska były wyznaczone raz na cały cykl rywalizacji.